TRAC-DL ?

 


Dernegimiz,
Kisa adi TRAC-DL olup „ Türk Radyo Amatörleri Cemiyeti - Almanya „ ismi ile 1992 de ( kurucu üyeleri : Ahmet Çoban, Bülent Arslan, Cahit Aksoy, Yusuf Yazik, Fikret Kale, Halim Yagcioglu ve Veysel B.Özsirin taraflarindan ) kurularak, resmen dernekler kanunu çerçevesinde Fulda mahkemesince
( Almanca kisaltilmisi „ e.V „ ) No. 9VR-1172 da Kayitlidir. Ayrica, Almanya´nin ilgili makamlarinca, Almanya´daki Türk Radyo amatörlerini resmen temsil hakkina sahibtir.


Dernegimizin kurulus amaci,
Almanya´da Türkler arasinda Radyo amatörlügünün çogaltilmasi ve gelistirilmesidir.
Bunlar olusurken,
a ) bir çati altnda birleserek, derneksel faaliyetler çerçevesinde daha düzenli ve yararli çalsmalar yapabilmek.
b ) iIlgi alani çerçevesinde, Almanya içinde ve disinda bulunan diger dernekler´le dayanismaya girmek.
Öncelikle,
ba ) Gönlümüzde bir kardes kurulus olan Türkiye´deki, kisa adi TRAC olan “Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti “ ile ve ayrica bütün grublar ile de mümkün olan her türlü dayanismayi ve yardimlasmayi sürdürmek.
bb ) Ayni zamanda üyelerimizden büyük bir bölümünün Almanya´daki, kisa adi DARC ( Deutscher Amateur-Radio-Club ) olan dernege´de üye olduklarindan ve Almanya´yi temsil etme hakkina sahib olan DARC ile´de uyum içersinde çalismak.


Dernegimizin basardigi en yararli faaliyetleri baslica sunlardir :

1. Almanya´da Türk Radyo amatörlerinin çogaltilmasini ve gelistirilmesini saglayabilmek için yogun olarak Teknik alanda kurslar düzenlemesi ve buna ilisik olarak ilgili makamlar´la temasda bulunularak Radyo amatörlügü için gerekli olan Lisans sinavlarini organize etmekte olmasi.

2. Çogaltilmis ve gelistirilmis olan Lisansli Radyo amatörlerinin otomatik olarak kendiliginden olusan gelismelerle diger Radyo amatörlerini veya bu çerçevede kurum ve kuruluslar´la dayanismaya girerek maddi ve manevi yardimlasmasinin olusumunu vesile ve öncülük etmis olamsi.

3. Türkler arasinda´da, sürekli gelisen Communication tekniginde mevcut olan imkanlari, sahib olunan Lisans çerçevesinde her türlü alici ve verici cihazlara kullanabilerek, bunun üzerinde arastirmalar ve deneyler yapabilmek´le, tarih boyunca bir sürü buluslara imza atmis olan Radyo amatörlerinden biri olmabilme imkanini saglamis olmasi.

4. Radyo amatörlügü, Teknolojinin her türlü imkanlari ile ( örnegin, Teknik olarak Radyo denilen her türlü alici ve verici cihazlar ile ) ve her alanda bütün Dünya ile iletisim imkani sundugundan, bütün Dünya´ya Türkün sesini duyurmakla beraber kisisel ve derneksel olarak görülmez birer Türkiye fahri turizim elçiligi görevini de yürütmekte olmasi.
Bunlari yaparken ayrica, sergi´ler (Stand) açmak ve Fuar´lara katilmak en önemli faaliyetlerimizdendir.

 

 

 

 

Yazi : Ahmet Çoban ( DJ0MDG / TA4AC )


TRAC-DL hakkinda ön bilgi


PDF-Format