RADYO AMATÖRLÜGÜ NEDiR ?
"Radyo teknigiyle yalnizca kisisel amaçla ve parasal ilgi duymaksizin ilgilenen amatörler tarafindan yürütülen, bir dahili haberlesme, teknik arastirma ve kendini yetistirme servisidir."

RADYO AMATÖRÜ KiMDiR ?
" Hiç bir maddi ve siyasi çikar gözetmeksizin ve milli güvenlik gereklerine mutlaka bagli kalmak sartiyla sadece kisisel istek ve çaba ile radyo teknigi alaninda kendisini yetistirmek amaciyla çalisan gerçek kisiler"

RADYO AMATÖRÜ NE YAPAR VE HANGi YETKiLERE SAHiBTiR ?
Devletin ilgili kurumlari tarafindan, elektro-teknik, isletme ve kanunlar olmak üzere en az üç ayri bölümden sinava tabii tutularak basarili olmasi halinde hak ettigi süresiz Lisans ile sahib oldugu imkanlar ve Lisans sinifina uygun band ve güc çerçevesinde,

- Her türlü alici ve verici haberlesme tekniginde ve elektronik alaninda sürekli kendini yetistirir ; bu anlamda kendi cihazini kendisi yapabilir, orjinal cihazinda degisiklik yapabilir ( Lisans sahibi olan bir Radyo amatörüne cihazinin seri numarasi sorulmaz ) , her türlü Labor çalismalari yani arastirmalar yaparak deneyler yapar, her türlü anteni kendisi yapabilir ve her türlü teknik ayarlarini kendisi yapar.

- Her türlü alici ve verici (örnegin Telsiz veya A-TV) istasyonu ayri bir izin gerekmeden kurar. Radyo amatörü, elektromanyatik dalgalarin dis cevrede bulunan diger cihazlara girerek etki yapmamasi icin önlemini kendisi alir ve sorumlulugundadir. Ancak sorunun dis cevrade olmasi en cok rastlanan ihtimallerden oldugundan ariza arastirma kurumu ( Funkstörungsdienst ) tarafindan ariza arastirilmasi yapilmadan sorumluluk almaz.

- Radyo Amatörlügünün gelismesi için çalisir.
- Haberlesme istasyonu vasitasiyla ülkesini tanitir, teknolojide bilgi alisverisi yapar ve dostluklar kurar (siyaset ve politikadan uzak olarak).

- " Gerk duyuldugunda" Acil hal ve afetler ile olaganüstü durumlarda bu birikimlerini ve telsiz istasyonunu Sivil Savunmanin hizmetine sunabilir.
- "Gerek duyuldugunda" acil hal haberlesmesini saglayacak sistemleri gelistirir, sebekeler kurar ve bu sebekeleri çalisir halde tutar.
- "Gerek duyuldugunda"
herbiri acil hal haberlesmesine hazirlik amacini güden yarismalar düzenler ve bu yarismalara katilabilir.

DÜNYADA RADYO AMATÖRLÜGÜ
- 1901 yilinda Marconi' nin mors kodu ile S harfini göndermesiyle baslamistir.
- 1914 yilinda ise yüzlerce deneme alici vericisinin imalini yapip kullananlar esas anlamda Radyo Amatörlügünü baslattilar.
- Su anda dünyada iki milyon civarinda radyo amatörü bulunmaktadir
- Yarisina yakini Amerika Birlesik Devletlerinde,
- Yas ortalamalari 30 ila 40 arasindadir.
- ITU (Uluslararasi Haberlesme Birligi) Radyo Amatörlügünü 1927 yilinda tanimis ve frekans bantlari tahsis etmistir.
- IARU (Uluslararasi Radyo Amatörleri Birligi) isimli kurulus ITU daimi üyesidir

RADYO AMATÖRLÜGÜ

ALMANYA iÇiN
PDF-Format
www.trac-dl.com